Treceți la conținutul principal

Bătrâni din Horez, Vâlcea (1928)

Dueluri fotbalistice Vâlcea - Timișoara (scurt istoric)

Duelurile pe axa Vâlcea – Timișoara au avut, mai de fiecare dată, un deznodământ ușor de prezis. De regulă, în disputele în care era implicată Poli, cele două echipe își împărțeau punctele, fiecare adjudecându-și meciurile de pe teren propriu. Primul duel dintre alb-violeți și o reprezentantă a orașului de pe malul Oltului s-a consemnat în urmă cu aproape 48 de ani. La 10 noiembrie 1968, Chimia Râmnicu Vâlcea și Poli Timișoara încheiau la egalitate, 1-1, un meci de la nivelul eșalonului secund. Mihăliescu deschidea scorul pentru olteni, în minutul 18, pentru ca Fulop să salveze punctul pentru timișoreni în minutul 75.

Chimia Râmnicu Vâlcea 1980

Chimia Râmnicu Vâlcea și Politehnica Timișoara aveau să se dueleze în opt ediții ale Diviziei A, în anii ’70-’80. De două ori au plecat alb-violeții neînvinși din Zăvoi. La 11 august 1974, chiar la meciul de debut al echipei din Râmnicu Vâlcea în Divizia A, golul lui Floareș, din ultimul minut de joc, a salvat un punct pentru timișoreni, după ce vâlcenii deschiseseră scorul în minutul 20, prin Tătaru. Un meci de referință, mai cu seamă pentru istoria fotbalului vâlcean, în care s-au înfruntat următoarele echipe:

Chimia: Stana – Cincă, Ciobanu, Bocig, Lepădatu – Donose, Haidu – C. Nicolae, Tătaru (84, Stoica), Mustață (46, Petrescu), Iordache.
Poli: Jivan – Popa, Păltinișanu, Arnăutu, Maier – Lața, Mehedințu, Surdan (72, Covalcic) – Floareș, Bojin, Bungău (46, Voinea).

Poli a obținut următorul punct la Râmnicu Vâlcea abia la 13 martie 1985, atunci când s-a încheiat fără goluri în Zăvoi, 0-0. O partidă în care alb-violeții au evoluat în inferioritate numerică din minutul 68, când a fost eliminat Pascu. Să mai spunem că Poli a irosit un penalti în minutul 42, prin „Mima” Giuchici, care a tras slab, pe centrul porții, acolo unde se afla Racolțea. Amintim și la acest meci distribuțiile:

Chimia: Racolțea – Teleșpan, Preda, Basno, Cincă – Gîngu, Neculcea (50, Vergu), Udrea, Carabageac (46, Lazăr) – Verigeanu, Buduru
Poli: Moise – Pascu, Ionuț, Cârciumaru, Lehmann – Rotariu, Dumitru, Vlătănescu – Oancea, Giuchici (77, Vușcan), Bolba (26, Deac)

1985_03_13-chimia-poli0-0e20-02

Fază din meciul Chimia Râmnicu Vâlcea – Poli Timișoara 0-0, din 13 martie 1985. 11.000 de spectatori în tribunele arenei din Zăvoi

Ultimele trei dueluri dintre reprezentantele orașului Râmnicu Vâlcea și Politehnica Timișoara s-au desfășurat în eșalonul secund. Iar cea din 25 mai 2000 va rămâne veșnic o amintire neagră pentru suporterii alb-violeți, care s-au deplasat în număr mare în Zăvoi, pentru partida din ultima etapă a campionatului, doar pentru a asista la un eșec echivalent cu retrogradarea în Divizia C a favoriților. Flacăra Râmnicu Vâlcea a deschis scorul în minutul 40, prin fundașul Mordonu, însă Sorin Frunză (care a activat până anul trecut, la Dacia Unirea Brăila!) a egalat pentru Poli în secvențele de final ale primului mitan. Vâlcenii pregătiți de Petre Gigiu au început mai bine repriza secundă, iar Catargiu a marcat golul victoriei în minutul 53. Iată echipele care au evoluat în meciul amintit:

Flacăra Rm. Vâlcea: Nicolescu – D. Dumitrescu, Fl. Ispas, Brici, Mordonu, Durdun (34, Roșca) – Tarcea, C. Dumitru (67, Teleșpan), Catargiu – Trifu (53, Andreescu), Cl. Stoica
Poli: Blid – Mioc, Utfineanț, Stupar, S. Frunză – Stoican, M. Sasu (74, Băban), Rotariu, Naidin (13, Mif) – Cl. Balaci (67, C. Bota), Micu

Ultima întâlnire dintre Vâlcea și Poli s-a consemnat în urmă cu aproape cinci ani. La 27 noiembrie 2011, tot într-un meci din Divizia B, alb-violeții au obținut unica victorie din istorie în Zăvoi. A fost un 1-0 stabilit de golul lui Mircea Axente, din minutul 72. Dacă în lotul lui ASU Politehnica nu se află astăzi niciun jucător care a evoluat pentru Poli în urmă cu cinci ani în Zăvoi, la CSM Râmnicu Vâlcea regăsim, în schimb, doi jucători de la meciul amintit: Constantin Stoica și Octavian Vasile. Iată distribuțiile:

CSM Rm. Vâlcea: Tufiși – Zaharia, Plecanciuc, Popescu, Vătăjelu (89, Al. Ionescu) – Văduva (62. O. Vasile), Mitu (78, Vlăduți), Roșca, Pribac – Stoica, Gogoșoiu
Poli: Lepmets – Mera, Scutaru, Ilie, Sepsi – Chiș (37, Tameș), Gorobsov, Dobricean (80, Fuchs), Curtean (62, Axente) – Goga, Ricketts

2011_11_27-valcea-poli0-1e15fm02

La 27 noiembrie 2011, Poli reușea singura victorie din istorie la Râmnicu Vâlcea

Iată rezultatele și marcatorii meciurilor disputate de Poli, de-a lungul anilor, la Râmnicu Vâlcea:

10 noiembrie 1968 Chimia – Poli 1-1 (Mihăilescu 18 – Fulop 75)
16 noiembrie 1969 Chimia – Poli 1-0 (Sârbu 89)
11 august 1974 Chimia – Poli 1-1 (Tătaru 20 – Floareș 90)
10 iunie 1976 Chimia – Poli 1-0 (Coca I 27)
14 noiembrie 1979 Chimia – Poli 3-0 (Teleșpan 25, Gîngu 52, 74)
23 noiembrie 1980 Chimia – Poli 2-1 (Manea 55 – ag, Stanca 86 – Nedelcu 30)
9 iunie 1982 Chimia – Poli 2-1 (Gîngu 60, Savu 77 – Manea 38)
18 septembrie 1982 Chimia – Poli (Gîngu 36, 62)
13 martie 1985 Chimia – Poli 0-0
4 august 1985 Chimia – Poli 4-1 (Basno 22, 79, Carabageac 68, Verigeanu 89 – Rotariu 30)
25 mai 2000 Flacăra – Poli 2-1 (Mordonu 40, Catargiu 53 – S. Frunză 45)
4 noiembrie 2000 Flacăra – Poli 2-0 (Ciuteanu 63, Roșca 88)
27 noiembrie 2011 CSM Rm. Vâlcea – Poli 0-1 (Axente 72)